logo stvaraonica


Ova stranica upotrebljava kolačiće (cookies). Nastavkom korištenja stranice slažeš se s njihovom upotrebom.

TOPIC: Izrada zlatoveza

Odgovor:Izrada zlatoveza 23 Jan 2010 13:19 #121

  • ivana1007
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 4
  • Karma: 0


evo i moj rad...
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 23 Jan 2010 13:50 #122

  • Jana
  • OFFLINE
  • Glavna i odgovorna
  • Posts: 1487
  • Thank you received: 6
  • Karma: 8
Ivana, jako lijepo :cheer:
Sreća prati hrabre!
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 23 Jan 2010 14:26 #123

  • sestincanka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 433
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Cure krasno radite. Sad se vidi ko su pravi majstori, odnosno majstorice. :kipar:
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 17:00 #124

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Žao mi je što neke od Vas nevjeruju da sam sama pravila šeme,ja mogu napraviti što zamislim,a to ću Vam i dokazati jer ako ste negdje vidjele te slike samo recite,zašto bi lagala.Ako imam šemu koju sam dobila ja kažem,ali moje šeme koje sam ja radila su MOJE.Arim idi na moj blog i vidi ako si tako nepovjerljiva.Ovu sam sliku radila za svoju dušu,jer ja volim unikate.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 17:09 #125

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Ili ovu koju sam napravila za sebe i nema tih novaca za koje bih ju dala.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 17:17 #126

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Ovo sam radila za gospodina koji živi u Nizozemskoj i skuplja sve o svinjama,rekao mi je da želi svinju od zlatoveza pa sam napravila ovu.I to si sve sigurno već vidjela.Aimam ja još baš svojih šema i radova.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 17:29 #127

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Na ovako lijepoj temi koja pokazuje vaše radove u jednoj vrlo "našoj" tehnici koja sve više i češće spaja tradiciju s novim načinima primjene u vidu slika i dekorativnih elemenata, a ne samo ukrasa na narodnoj nošnji, nema potrebe tjeranja maka na konac, još manje spočitavanja originalnosti nečijeg rada.
Slavonka, nitko ovdje ne sumnja u originalnost tvojih radova i shema. To što je Arim pronašla sličnosti između jedne vezene slike i tvog zlatoveza, ne znači automatski da svi sumnjaju u tvoj autorski rad. Pogledala sam sliku koju je ona likala i iako nalikuju nisu iste!
Nema ništa lošega u tome da netko pronađe inspiraciju u nekom cvjetnom motivu ili bilo kojem uzorku i onda ga prilagodi tehnici koja mu najbolje leži.
Last Edit: 24 Jan 2010 17:31 by bodulka.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 17:40 #128

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Znaš arim ja sam ove slike radila prije oko 4 godine,to su mi jedne od prvih slika.Ako je lagano što ti nisi napravila šemu od te slike.Ja tu sliku prvi put vidim i priznajem malo je slićna,ali koliko ima slićnih slika.Kada neko nešto želi ja pogledam slike da se malo informiram ali od toga sama napravim šemu.Imam sliku koja je velićine 1,5m sa 1m tko mi je onda napravio tu šemu?Uskoro ću vam pokazati,a radila sam i triptih samo sam zaboravila slikati.Vidim po tvome da je lagano napraviti šemu....klap,klap.............
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 18:31 #129

  • arim
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 399
  • Karma: 8
He-he,ne želim se prepirati samo sam pokazala da nisi sve sama osmislila već si vidjela negdje i precrtala kao što svi radimo.Moja šema meni dovoljna,osnove su tu a sve ostalo je stvar kreativnosti.
Last Edit: 24 Jan 2010 19:11 by arim.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 19:08 #130

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
U pravu si i ja mislim da je stvar kreativnosti bitna kao što se vidi,a molim te što sam precrtala-suncokrete?????Ni ja se ne želim pretjerivati jer sve što je napravito negdje je bila inspiracija,koju treba imati a ne samo precrtati šemu,zar ne?I šeme koje imamo žene su morale naći inspiraciju ili su bile slijepe po tvome.Istu šemu ja i ti ćemo sigurno napraviti razlićito jer svaka ima svoj naćin rada.Pozdrav.A evo ti još jedne PRECRANE ŠEME ,AJDE JU NAĐI AKO MOŽEŠ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Uostalom nije mi bitno što jedna osoba misli,meni je bitno što misle moji kupci....
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 19:12 #131

  • arim
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 399
  • Karma: 8
Pa stvarno si smiješna :)
Last Edit: 24 Jan 2010 19:19 by arim.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 19:56 #132

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Nisam ja smješna,nego ti.Kako si rekla precrtala si sliku i što dalje.Treba puno umijeća da sa obićne,ne vezene slike napraviš šemu zar ne misliš, i ako ju uspiješ napraviti to je tvoja zasluga,tvoj rad jer nitko nema taj rad a ni šemu.Meni su iskreno lijepi tvoji radovi kao i svi drugi radovi,svačiji rad cijenim jer za svaki treba puno truda.Ne shvaćamo isto što znaći nečija kreacija ,tu se mimoilazimo,eto to je sve. :mase:
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 24 Jan 2010 19:57 #133

  • Jana
  • OFFLINE
  • Glavna i odgovorna
  • Posts: 1487
  • Thank you received: 6
  • Karma: 8
E drage moje, da nije bilo precrtavanja, ne bismo mi danas imale o čemu raspravljati - kao i većina ostalih tehnika, i zlatovez se održao zahvaljujući dijeljenju i 'presnimavanju' uzoraka, samo što naše prabake nisu imale Internet nego su to radile uživo. Zahvaljujući tom njihovom mikroumrežavanju današnji etnolozi točno znaju prepoznati iz kojeg je kraja određena šara, određeni motiv jer su i motivi bili vrlo važni i osim umjetničkog imali su masu simboličkih i ostalih obilježja.
Tehnika se održala upravo zahvaljujući vrijednim veziljama koje s toliko ljubavi i truda nastavljaju raditi i prenostiti je sljedećim generacijama. Taj vez, zlatovez ili neki drugi, na taj način živi, a sve što je živo mijenja se na ovaj ili onaj način. Današnji motivi, kao uostalom i sama namjena, uvelike su se promijenili, pa tako zlatovezom i ostalim tehnikama vezemo različite motive, od tradicionalnih koje i ne možemo drukčije napraviti nego kopiranjem (zato valjda i jesu tradicionalni), pa do suvremenih interpretacija određenih motiva.
Mislim da stvarno nema smisla svađati se oko toga je li netko sam nacrtao šemu ili ju je odnekud preuzeo - šema sama po sebi ne znači ništa dok je vješte ruke ne pretvore u umjetničko djelo.
Sreća prati hrabre!
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 25 Jan 2010 18:16 #134

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Jana slažem se sa tobom,jer imamo tradicionalnih šema do novih.Neke kopiramo neke sami napravimo ili doradimo po svom ukusu.Jer od mene kad neko traži šemu,rado ju dam,jer ista šema može biti rađena na sto načina,zavisi kako tko radi ali svaki način je lijep i poseban.Kad vidim neku sliku i poželim ju u zlatovezu ja si napravim šemu,dok nas je takvih bit će i novih šema.Bez obzira kako napravita.Neki dan nam je išao velečasni i davao slićice djeci,jedna mi je bila toliko lijepa da sam si napravila šemu od nje,pa ću je raditi kad stignem.Evo jedne klasične slike radite na moj način jer svaka od nas ima svoj način.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 26 Jan 2010 15:59 #135

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Palo mi je na pamet,zašto ne bi napravili galeriju šema.Jer ima puno osoba koji neznaju izvući šemu sa rada ili nemogu doći do šeme.Meni se puno osoba javilo koje ne mogu naći šeme,jer ima osoba koje nedaju kao da je to sveto pismo.Ovako da svatko stavi neku šemu,koliko nas ima našlo bi se za svakog po nešto.Na početku je prikazano kako se radi zlatovez,i to je velika pomoć.Zašto ne bi pomogli onoliko koliko možemo svima kojima treba pomoć.Ja volim životinje i čim sam dobila ovu šemu morala sam je raditi.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 26 Jan 2010 20:00 #136

  • drenka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 387
  • Karma: 8
Slavonka!!!
Ja se divim na ovaj tvoji zlatovez!
Pogotovo na ovaj zadnji primjerak-konj!
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 28 Jan 2010 11:46 #137

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Hvala ti draga Drenka,ukoliko ti treba neka pomoć slobodno mi se javi.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 28 Jan 2010 11:52 #138

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Pošto vidim da volite životinje ,evo još jedne.Ovaj put -Jelen-a drugi put neka druga.Jer i ja volim životinje pa sam napravila par slika,onako za svoju dušu...
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 28 Jan 2010 12:06 #139

  • 4kiki
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 69
  • Karma: 1
Već sam rekla Slavonko,slike su ti prekrasne,nemam riječi za tu ljepotu i tvoj rad.Svaka čast :palacgore:
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 29 Jan 2010 18:45 #140

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Ne mogu Vam reći koliko mi je drago da Vam se sviđaju moji radovi.Jer ja kad radim neku sliku prepustim se mašti,premda napravim šemu,znam je mjenjati dok je radim kako mi se sviđa.Ništa nije zapisano da mora biti baš tako,nego onako kako nam se sviđa.Evo još jedne verzije konja,to mi je omiljena životinja.Poz.......................
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 29 Jan 2010 19:12 #141

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Nije mi dobro učitao sliku pa evo ponovo,sorry...
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 03 Feb 2010 17:37 #142

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Evo da Vam se javim nakon par dana,bila sam vrijedna.Radila sam Bambija za rođendan jednom dječaku.Danas su crtići čudni nisu kao kad smo mi bili mali,dijeca su gledala Bambi 1 i 2 i možda čete se smijati ali i ja i muž smo gledali s njima jer crtić je predivan.Nema do Disneya.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 13 Feb 2010 21:19 #143

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Dugo nisam bila na forumu,radila sam nešto novo-čestitke za Valentinovo.Pokazaču Vam kad bude gotovo,a danas ču Vam pokazati bogatstvo Slavonije na bocama.Ovo su lovački motivi.Pozdrav svima.........................
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 13 Feb 2010 21:25 #144

  • sestincanka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 433
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Jako lijepo. Ti bi mogla raditi specijalne reklame za Jägermeister. :to:
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 13 Feb 2010 21:26 #145

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Ovo su boce sa motivom šljiva.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 13 Feb 2010 21:32 #146

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
Hvala lijepa,boce od Jagera sam uzela zato što su zelene i zgodnog oblika za ljepiti rad.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 13 Feb 2010 21:36 #147

  • Slavonka
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 37
  • Karma: 0
A sada nešto posebno,sva ljepota Slavonije na bocama.Nadam se da će se i Vama svidjeti kao i meni...
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 22 Feb 2010 09:17 #148

  • kljucarica
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 43
  • Karma: 1
Zlatovez na odjevnim predmetima koji se peru može se raditi tako da se umjesto kartona uštirka deblje platno ili žutica, zatim izrežu dijelovi slike, te se koncem profirca uz rubove, pa se preko toga može vesti zlatnim koncem. Ako je platno tanje može se staviti više struka da se dobije reljef. Ovako izrađen zlatovez može se prati, ali se treba paziti na vezene dijelove.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 22 Feb 2010 09:37 #149

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Ovaj savjet o korištenju platna umjesto kartona je vrlo koristan. Naime, još mi je i jasno da se karton stavlja kao podloga na slikama, ali mi je van pameti ubacivati karton u dijelove odjeće, koja se prije ili kasnije mora oprati. Ne znam tko je napisao da neke koriste kartone od tetrapak mlijeka, pa i to je prešani karton s unutrašnjom aluminijskom presvlakom, tako da kada se namoči ponaša se kao svaki drugi karton.
Zlatovez kao tehnika kojom se štedio zlatni konac mi je jasna, razumijem da se i danas može raditi tako, ali iskreno, nema mnogo smisla u tom kartoniranju veza. Zlatovez nije ništa drugo nego plosnati vez, samo umjesto popunjavanja cijele površine bodom koji će dati punoću prije zlatnoga konca, ovdje ubacuju karton. Prije ili kasnije planiram napraviti jedan zlatovez, ali u varijanti klasičnog veza, čisto da vidim da li je riječ o tako velikoj razlici.

Bez obzira na tradiciju, zlatovez je definitivno tehnika koju bi trebalo modernizirati u smislu izvedbe.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Izrada zlatoveza 22 Feb 2010 11:01 #150

  • MaraVk
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 176
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Zlatovez kao tehnika se može raditi naskroz ili preko kartona.Karton ili papir se stavljao iz tog razloga što se štedilo zlato pošto je bilo jako teško nabaviti zlato a bilo je i jako skupo.Nošnje,marame i pregači(kecelje) su se radile preko papira a one su se jako pazile i čuvale.Te svečane zlatom vezene su se nosile samo u svečanim prilikama ili do crkve i nazad, tako da ima nošnji kojima bi se malte ne dalo izbrojati koliko su puta nošene.Zlatom rađena nošnja se nije nosila ni o svakom blagdanu i točno se znalo kada se nosi.A zlatom vezene marame i kecelje su se nosile uz zlatom rađena skuta i nije se nosilo uz svaka skuta.Rađeno je još sa zlatom na trake pa su se trake našivale na platno tako da se moglo skinuti ako se ide prati.Ako je rađeno preko platna,platno se štirkalo da bude tvrđe,prošivalo preko cijele površine na materijal po kome se radi zlatovez i tek tada se išlo u izradu zlatom.Nošnje za svaki dan su bile drugačije.
Ljudi i te naše stare bake su se snalazile kako su mogle i umjele.Zato ja kažem da me uvijek oduševljava kada se sjetim da nije bilo pegle na paru i da su peglale peglom u koju su stavljale žar a da su radile pri svijeći i lampi petrolejki.
Ma moglo bi se pisati o našim nošnjama jako puno.Zato kažu da je slavonska nošnja neprocijenjivo blago pošto se uz određenu prigodu nosila i odgovarajuća nošnja.
Ja se nadam da sam barem djelomično neke stvari pojasnila i pisala sam o onome što su mi pričale snaše i bake koje su nas spremale u našem KUD-u.
Last Edit: 22 Feb 2010 11:06 by MaraVk.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.064 seconds