logo stvaraonica

Ova stranica upotrebljava kolačiće (cookies). Nastavkom korištenja stranice slažeš se s njihovom upotrebom.

Welcome, Guest
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Moje rođendanske torte

Moje rođendanske torte 30 Sep 2008 07:33 #1

• Lupe
  • Fresh Boarder
U životu postoje trenutci kada nam netko toliko nedostaje, da ga poželimo izvaditi iz snova i zagrliti u stvarnosti!
Last Edit: 12 Feb 2010 15:31 by Jana. Reason: dijakritički znakovi
The administrator has disabled public write access.

Re: Moje ro?endanske torte 30 Sep 2008 08:05 #2

• Vader
  • Gold Boarder
Ajme Lupe, ti si prava majstorica...ovakve torte još nisam vidjela! Sve su neobi?ne, a kao favorite bi izdvojila buba-maru, ninju i naravno oba konji?a koji su predobro napravljeni...?iste skulpture. Pa to je šteta pojesti!

Re: Moje ro?endanske torte 30 Sep 2008 10:42 #3

• Lupe
  • Fresh Boarder
Pa recimo da je za prvim konjem (spiritom-sme?im) bilo i suza od slavljenice. Glavu sam morala odmah odrezati nakon slikanja njoj u tanjur i nije bila baš zadovoljna što ostatak gostiju jede njenog konja. Ove godine sam joj radila bijelog (jednoroga- ne vidi se dobro rog) i nije bilo tako problemati?no kao prošle godine.
Volim to raditi, pogotovo što za nagradu dobijem najljepši poklon-dje?ji osmijeh i kad im se onako o?i zacakle kad vide tortu, odmah zaboravim kako sam se namu?ila da ju napravim :P P P
U životu postoje trenutci kada nam netko toliko nedostaje, da ga poželimo izvaditi iz snova i zagrliti u stvarnosti!

Re: Moje ro?endanske torte 02 Oct 2008 14:56 #4

• averel
  • Expert Boarder
barbika i konji su naprosto genijalni, a o ninja-kornja?i da i ne govorim....
U životu je važno da ne skidaš plo?ice sa zida u kupioni!

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 07:55 #5

• Lupe
  • Fresh Boarder
Nije to takav problem, otkad sam otkrila TICINO masu, sve je postalo puuuuuno jednostavnije.
To je še?erna masa bijele boje poput plastelina, koja je jako tvrda dok je sa rukama dobrooo ne izmjesiš. Obi?no koristim boje u prahu, jer one teku?e mi razvodne ticino i ne ispadne baš dobro( to sam se mu?ila sa bubamarom), a nedavno sam i otkrila doma?i recept za ticino masu pa je sve i troduplo jeftinije.
Ako je ko zainteresiran, neka se javi, napišem recept. Nije nikakav problem za napraviti :lol lol ol

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 08:06 #6

• averel
  • Expert Boarder
Evo jaaaaa! :)

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 08:18 #7

• Lupe
  • Fresh Boarder
ovako:
Sastojci
5 dkg biljne masti (ima je u Konzumu i 250g košta 10 kuna)
1/2 kg še?era u prahu
3 žlice soka od limuna
2 žlice vode
1 žli?ica vode
boje po želji
Priprema
1. Mast,limunov sok i dvije žlice vode istopite na laganoj vatri(ne smije proklju?ati)
2. Polovicu od pola kile še?era,malo po malo dodajte u teku?inu i brzo i neprestano miješajte(pjenja?om) da se ne bi stvorile grudice.
3. Kada ste potrošili tu polovicu še?era i dobili finu gustu masu,poja?ajte vatru i pustite da zakuha.
4. Miješajte i dalje i kuhajte odprilike jednu minutu.
5. Maknite sa vatre i preostalu koli?inu še?era opet malo po malo stavljajte uz stalno miješanje(sada uzmite kuha?u).
6. Po?et ?e se stvarati gusta masa i na kraju ?ete dobiti “loptu”.
7. Ostat ?e malo masno?e sa strane ali vi kuha?om i dalje miješajte.
8. Prebacite masu u posudu,poklopite ju i neka se ohladi(ali neka ostane mlaka)
9. U tom trenutku ?e masa biti malo tvrda ali ju i dalje mjesite ali sada rukama. Ono što je ostalo masti u zdjeli ne treba dodavati masi, nema veze što je nešto masno?e ostalo..
10. Uzmite malu žli?icu vode i dodajte u masu pa prstima mjesite(ljepit ?e se za ruke)
11. Malo še?era u prahu stavite na podlogu,istresite masu pa mijesite dok ne dobijete fino elasti?no tijesto.
12. Nemojte pretjerati sa tom dodatnom koli?inom še?era da se ne bi opet stvrdnula masa.
13. Zamotajte u foliju za svježinu i stavite u zatvorenu plasti?nu posudu.
14. Što duže bude stajala,masa ?e biti ljepša a napravite ju dan prije nego što ?ete s njom raditi.
15. Boje i ekstrakte dodajte po želji i ako ste masu razrijedili teku?om bojom opet se malo pomozite še?erom.
16. Oblažite torte,radite ukrase a za ve?e torte pove?ajte masu.

Ovo je recept za kilogram ticino mase- recimo za ve?u tortu, ja sam koristila kilogram samo za konje, a ostale torte su od pola kile mase.
Ina?e ono što mi je ostalo spremila sam u zamrziva? za drugi put.
Nemoj se uplašiti ta masa MORA biti tvrda kad je gotova, kao kamen je tvrda, ali kada ju budeš koristila za torte, prvo ju moraš dobro izmjesiti kao i plastelin. Što ju duže miješaš lakše ?eš sa njom baratati.
Ina?e kad je mekana tek tada dodajem boje u prahu i to malo, po malo dok ne dobijem željenu nijansu.
Obi?no pobrašnim površinu na kojoj radim, ali opet ne previše, razvaljam i prebacim na tortu.
Još je jedna jako bitna stvar, kad si gotova sa ukrašavanjem, lagano namo?iš ruke sa vodom i lagano pro?eš po torti, jer kad ju tako MALO navlažiš tek onda ona dobije sjaj.
Eto ako šta treba samo se javi..
Kupovna ticino masa pola kg. košta 50 kuna, a ti sa ovom koju ?eš sama napraviti dobiješ kilu gotove mase za cc 20 kuna :P

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 09:25 #8

• averel
  • Expert Boarder
sjajno, hvala, uskoro imam rodjendan buduce 5-godisnjakinje, vec smisljam sta cu... mozda bolje da prije rockasa napravim probnu tortu?

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 09:51 #9

• Lupe
  • Fresh Boarder
Da to bi ti bilo najbolje, a prije probne torte napravi dan ranije ili nekoliko dana ranije ticino masu..

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 09:54 #10

• Lupe
  • Fresh Boarder
skoro sam zaboravila, na ovoj web stranici http://www.cakecentral.com/ imaš hrpu torti za ideje pod dje?jim tortama
logiraš se i imaš uvid u sve i možeš skidati slike torti
obi?no se na?e dobra ideja :P

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 10:12 #11

• averel
  • Expert Boarder
Supa?, hvala puno :P P P

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 12:24 #12

• Lupe
  • Fresh Boarder
Sory i još jedna stvar, kada razvaljavaš smjesu ne smije ti biti pretanka, jer ?e pucati kada je budeš dizala sa radne površine na tortu. Bolje da je malo deblja, sigurnije za prvi put i bolje na torti izgleda jer se ne vidi koja je dolje podloga (ne?e pucati).. :P P

Re: Moje ro?endanske torte 03 Oct 2008 12:38 #13

• averel
  • Expert Boarder
HVALA, SVAKI SAVJET DRAGOCJEN!!!

Re: Moje ro?endanske torte 04 Oct 2008 20:51 #14

• Lorna Doone
  • Moderator
  • Sve što ruke mogu moja su vječna fascinacija!
Moram se uklju?iti!!!
HVALA!!!
Bila sam uvjerena da se radi o marcipanu, kojeg izbjegavam jer ga nitko previše ne ljubi... ovo mi je otkri?e!
U nekim sljede?im postovima o?ekujte moje torte, tek da vidite kako se ja snalazim sa želatinom i šlagom :D:

Re: Moje ro?endanske torte 06 Oct 2008 10:58 #15

• Lupe
  • Fresh Boarder
Nije marcipan, jer ga ni u mojoj ku?i nitko ne voli, a i MALO je preskup za takvu upotrebu :P P P

Re: Moje ro?endanske torte 06 Oct 2008 21:24 #16

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
Ma tko to ne voli marcipan, ja ga obožavam! :D
Torte su ti sjajne, meni je i medvjedi? prekrasan, zbilja svaka ?ast!
Sreća prati hrabre!

Re: Moje ro?endanske torte 08 Nov 2008 15:52 #17

• averel
  • Expert Boarder
Ne znam šta se dogodilo. Uzela sam šalabahter, slijedila upute, ali mi se u drugoj fazi posla, nakon što sam prokuhala smjesu, dogodila katastrofa. Stvorila se jedna lopta od smjese, a oko nje je plivalo nekoliko deci teku?ine koja se više nije htjela povezati s loptom. Sve je završilo u sme?u!!! :D:

Re: Moje ro?endanske torte 09 Nov 2008 08:57 #18

• joop
  • Expert Boarder
divnog li linka, puno ti hvala! mene zanima koliko je komplikovano to ukrasavanje??? mislim moze li pocetnik tako lijepo i pedantno da ukrasi tortu?? zanima me od cega je torta unutra?? i da li za masu moze puter ili mora biljna mast??
<a class="postlink" href="incoknito.blogspot.com">incoknito.blogspot.com

Re: Moje ro?endanske torte 10 Nov 2008 09:45 #19

• Lupe
  • Fresh Boarder
Ma neeee, nisi trebala baciti masu, to ti je to, tvrda lopta koja se kasnije sa rukama razmjesi. Ono što je ostalo rastopljene biljne masti, to ti je višak koji nije ni trebao..
Žao mi je što je tako ispalo i što si bacila sve. Sada znam zašto mi se štucalo :lol lol ol

Re: Moje ro?endanske torte 10 Nov 2008 09:50 #20

• Lupe
  • Fresh Boarder
Iznutra torta može biti od bilo ?ega, ja sam nakon punnno pokušaja našla si dobar omjer za ?okoladnu tortu i sa time radim, jer mi je lagana za oblikovati. Npr. ispe?em nekoliko biskvita sa mineralnom vodom i samo rastopim nekoliko margarina sa ?okoladom i zalijem na istrgane biskvite. Dobijem masu za oblikovanje i radim. U to smjesu dodam po potrebi sjeckane orahe, bademe, groždice, naran?u ili okus višnje. Kako kad. Što se ti?e biljne masti, takav sam recept našla i dobro mi je ispalo, tako da ne znam da li može i?i nešto drugo. :P P

Re: Moje ro?endanske torte 10 Nov 2008 15:15 #21

• averel
  • Expert Boarder
Pa nisam stvarno mogla pretpostaviti da ce mi ostat dva deci te masti plivajuce.... :conf onf
Znaci mogla sam to zamijesit.... sad mi je zao, a motivacija za tu masu mi je tolko pala da necu tako skoro probat.... cak sam i salabahter bacila u bijesu :x
Mozda za Novu godinu? Mozda probam. Brijem da sam vjerojatno stavila premalo štaub-še?era. Jel to mogu?e? Zašto mi je ostalo tolko teku?ine?!
Evo, ne?u više gnjavit. AKo mi ikad uspije, javim. Inace, u me?uvremenu sam napravila tortu za Ivanu, od obojanog šlaga stavila sam ružice, i nije bilo loše, al kad pogledam tvoje...... :eek ek

Re: Moje ro?endanske torte 10 Nov 2008 19:11 #22

• Vanchy
  • Platinum Boarder
Nadam se da Jana nece zamjeriti sto stavljam link, ali ako zelite milijun i jedan savjet o kolacima, ticino, fondant, sugarpaste i ostalim masama za ukrasavanje kolaca i torti odite na www.kolaci.net i na njihovom forumu cete izgubiti mjesec dana pregledajuci torte. Ako ne zavrsite na intenzivnoj od ljepote izradjenih primjeraka sigurna sam da cete nauciti brdo toga. Prisjetit cete se stvari koje ste naucili, ali zaboravili i pronaci mnogo dobrih recepata za torte i kolace.

Re: Moje ro?endanske torte 11 Nov 2008 04:32 #23

• joop
  • Expert Boarder
hvala na objasnjenju! nisam vidjala biljnu mast po prodavnicama ( ja sam u Australiji) zato pitam da li moze puter...

Re: Moje ro?endanske torte 11 Nov 2008 21:13 #24

• bodulka
  • Moderator
Za sve vas kreativne kuharice kojima nije, kao meni :red //picasaweb.google.es/geraldinarevisdetortas:h0hoj901]link[/url] sa španjolskim ?asopisima i detaljnim slikovnim objašnjenjima kako ukrasiti torte.

Re: Moje ro?endanske torte 12 Nov 2008 12:01 #25

• Vanchy
  • Platinum Boarder
Joop, ti mozes potraziti shortening (Crisco ili neki drugi brand) to ti je biljna mast.
bodulka, :hvala:

Re: Moje ro?endanske torte 12 Nov 2008 19:56 #26

• Lorna Doone
  • Moderator
  • Sve što ruke mogu moja su vječna fascinacija!
O?i sam izgubila, jezik isplazila... hvala bodulko!!!
:jakohepi:

Re: Moje ro?endanske torte 12 Nov 2008 22:02 #27

• joop
  • Expert Boarder
hvala vanchy potrazicu, mi to inace ne koristimo ali me cudi kako to nisam nikad primjetila na policama :?

Odgovor:Re: Moje ro?endanske torte 12 Feb 2010 13:43 #28

• 4kiki
  • Senior Boarder
Jooooooj ideja!!!!Ne zna čovjek što bi odabrao.Zanima me samo gdje se mogu kupiti boje u prahu,ja sam do sada koristila tekuće. :palacgore:

Odgovor:Moje ro?endanske torte 12 Feb 2010 14:34 #29

• arim
  • Platinum Boarder
Ima u VK u Plodinama,samo nema često boje baš one koju trebaš.

Odgovor:Moje rođendanske torte 12 Feb 2010 15:32 #30

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
Moram i ja to probati! :mljac:
Sreća prati hrabre!
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.100 seconds