logo stvaraonica

Ova stranica upotrebljava kolačiće (cookies). Nastavkom korištenja stranice slažeš se s njihovom upotrebom.

Welcome, Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: NEVEN

NEVEN 25 Oct 2006 11:58 #1

• digitalna
  • Fresh Boarder
Mislim da je neven jedna od najvrednijih biljaka, ne samo da je ljekovit nego lijepo izgleda i u vazi :) . Ako imate neven u vrtu po njemu mo?ete znati kakvo ?e vrijeme biti taj dan. Ako je zatvoren poslije 7 ujutro padat ?e ki?a tog dana.
Malo copy pasta ne ?kodi...eto...ono osnovno ...Makar kad sam prvo na google upisala neven, dobila sam stranicu Nevena Ciganovi?a. Makar i on je posebna biljka, ?ini mi se :) .

NEVEN CVIJET
(Calendulae flos)

Djelovanje:
Neven je biljka za rane. ?isti, ste?e, pobu?uje cirkulaciju i pospje?uje rast novog tkiva. Preporu?uju se oblozi od uljnog macerata nevena kod ?ireva, zlo?udnih rana, te rana kod dugotrajnog le?anja. Kod oboljenja unutarnjih organa (?ir na ?elucu, proljeva, upale debelog crijeva i dr.) preporu?a se ?aj od cvijeta nevena.

Na?in primjene:
Za pripremu ?aja 1-2 ?li?ice cvijeta nevena preliti s 2 ?alice prokuhane vode, pustiti odstajati 5-10 min, procijediti, te piti 2-3 ?alice dnevno. ?aj od smjese jednakih dijelova cvijeta nevena, bazge, lipe , crnog sljeza i lavande odli?no je sredstvo za znojenje. Za pravljenje tinkture potrebno je cvijet nevena preliti alkoholom ili uljem u omjeru 1: 5. Dr?ati na svijetlom i toplom mjestu 3 tjedna, procijediti i upotrebljavati.

Ja u svom fri?ideru osim klope obaaaaaaaavezno imam nevenovu mast i gavezovu mast. O gavezu mo?emo kasnije ako vas zanima....Bilo bi dobro da je kupite od travara ili u biljnim apotekama. Ne nasjedajte na one velike masti koje mo?ete kupiti u samoposlu?ivanju tipa...pola kile nevenove masti za 17 kn. Tu ima svega, a najmanje nevena. Jedino mogu poslu?iti za mazanje zadebljalih peta :) .
Sve rane mo?ete tretirati s nevenom, i vjerujte ako to radite redovno o?iljci ne?e biti toliko jako izra?eni. Moja mama je operirala dojku i nakon operacije je o?iljak skoro pa jedva bio vidljiv. Nevenovu mast mo?ete i sami napraviti ako pr?ite neven u svinjskoj nezasoljenoj masti. Me?utim taj neven je ok, nije ?vrst kao onaj koji vam slo?e travari ili kupujete u apotekama, ali isto slu?i svrsi. Mislim jedino da je njegov rok trajanja puno kra?i i morate ga obavezno dr?ati u fri?ideru.
?aj od nevena mo?ete koristiti kod proljeva, tako da preporu?am svakome da ga zasadi ako ima priliku i komadi? zemlje 8) .
Neven je meni jedna od najdra?ih biljaka...
The administrator has disabled public write access.

Re: NEVEN 27 Oct 2006 07:21 #2

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
digitalna wrote:
Makar kad sam prvo na google upisala neven, dobila sam stranicu Nevena Ciganovi?a. Makar i on je posebna biljka, ?ini mi se :) .
:lol Zbilja posebna biljka :lol
Digitalna, hvala za tekst.
Ne nasjedajte na one velike masti koje mo?ete kupiti u samoposlu?ivanju tipa...pola kile nevenove masti za 17 kn. Tu ima svega, a najmanje nevena.
Istina, kupila sam ja jednom na moru takvu mast i imala sam osje?aj da tu zbiljanema nevena ni u tragovima :(

Mene zanima i gavez i sve ostale biljke. A i ovom bi podforumu dobro do?ao moderator koji se dobro razumije u ljekovito bilje :cheer:
Sreća prati hrabre!

Re: NEVEN 27 Oct 2006 12:17 #3

• digitalna
  • Fresh Boarder
ja sam okru?ena knjigama na poslu, radim u fakultetskoj knji?nici, a izme?u ostalih i knjigama o bilju. A s obzirom da me to zanima malo pomalo sam ih isprobavala i na sebi.
Svaka biljka je ljekovita, ali treba biti uporan, jer od jedne ?alice ?aja ne?e nitko biti izlije?en. Vjerujem da se ?esto pomaci vide nakon mjesec, dva kori?tenja i to redovnog. A priznajmo da je malo tko tako uporan.

Re: NEVEN 27 Oct 2006 12:42 #4

• Elly-b
  • Platinum Boarder
Postajem zavidna - ja obo?avam knjige! I biljke! Ali u blizini nemam gdje posuditi ili kupiti i?ta zanimljivog! Najbolje ?to mi se desilo u zadnje vrijeme je nabavka knjiga Ivana Lesingera o ljekovitosti bilja, vo?a, povr?a i za?ina. Odli?ne su i bave se stvarno dostupnim biljem te vrlo malo egzoti?nim i te?ko nabavljivim.

Re: NEVEN 28 Oct 2006 14:22 #5

• digitalna
  • Fresh Boarder
Ma u mojoj knji?nici je stru?na literatura, ali zaluta tu i tamo koja knjiga o bilju. Najbolja knjiga , u koju uvijek zavirim kad imam neki problem , je knjiga ?iji je autor pater a?i?. On je lijepo sistematski obradio biljke i za svaku naveo gdje poma?e, a gdje poma?e, a u drugom dijelu knjige je za svaku bolest naveo kojim biljkama lije?iti.

Re: NEVEN 28 Oct 2006 14:22 #6

• digitalna
  • Fresh Boarder
Ma u mojoj knji?nici je stru?na literatura, ali zaluta tu i tamo koja knjiga o bilju. Najbolja knjiga , u koju uvijek zavirim kad imam neki problem , je knjiga ?iji je autor pater a?i?. On je lijepo sistematski obradio biljke i za svaku naveo gdje poma?e, a gdje poma?e, a u drugom dijelu knjige je za svaku bolest naveo kojim biljkama lije?iti. :D
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.051 seconds