logo stvaraonica

Ova stranica upotrebljava kolačiće (cookies). Nastavkom korištenja stranice slažeš se s njihovom upotrebom.

Welcome, Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: liker od višanja

liker od višanja 21 Sep 2009 15:03 #1

• jugor8
  • Fresh Boarder
ovaj recept sam pročitao u jednoj staroj kuharici. nije ništa posebno, nije zahtjevan, ali je rezultat ukusan. :)
u staklene tegle, 3 litre ili veće stavljate višnje i šećer, po sistemu malo jednog malo drugog. povremeno protresete da šećer bolje popuni šupljine između višanja, i tako dok ne napunite teglu. ili više njih, ovisno o količini višanja. tegle zatvorite i sa njima na sunce. nakon nekog vremena šećer će se nataložiti na dnu. malo protresite, tako da se i on brže otopi. pazite, jer je staklenka ugrijana na suncu lomljivija nego inače. kada se sav šećer otopi, nivo sadržaja će se smanjiti. nakon što je prošlo otprilike mjesec dana u tegle ulijte rum. količina ruma se kreće od 2 dcl pa na više, čak do pune tegle. tegle i dalje neka stoje na suncu, mogu čak i listopada tako da što veća količina šećera fermentira..
kada budete imali vremena i volje sadržaj tegli izlijete, procijedite, uz ne pretjerano snažno pritiskanje. dobit ćete prilično gust i sladak liker. njega razrijedite sa rakijom lozovačom po vlastitom ukusu. pošto kod nas u domaćoj radinosti nastaje razne rakije sumnjive kvalitete, radije kupite industrijsku rakiju lozovaču za miješanje sa likerom. preostale višnje čuvajte u frižideru. njih možete konzumirati u tom stanju a možete ih i očistiti od koštica i imati izvrstan nadjev za kolače.. uživajte.. :)
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:liker od višanja 21 Sep 2009 19:05 #2

• SandraP
  • Senior Boarder
Kao potencijalni "kroner" volim likere svih vrsta. Nekada sam uživala u domačem višnjevcu, ali zadnjih godina ljudi previše šečera stavljaju i to više nije to!
Meni omiljeni liker je - kruškovac!
Tko žuri nigdje ne stigne!

Odgovor:liker od višanja 24 Sep 2009 19:03 #3

• Lorna Doone
  • Moderator
  • Sve što ruke mogu moja su vječna fascinacija!
Sandra, my (wo)men!!!
Bratić i ja smo se pred 20-ak godina jako "uveselili" pomoću kruškovca :)

Odgovor:liker od višanja 25 Sep 2009 15:19 #4

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
Ja si sad idem napraviti čaj s rumom :lalala:
Sreća prati hrabre!

Odgovor:liker od višanja 25 Sep 2009 15:47 #5

• SandraP
  • Senior Boarder
Jano - moj muž bi ti se rado pridružio!
Tko žuri nigdje ne stigne!

Odgovor:liker od višanja 26 Sep 2009 08:23 #6

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
Hehehe, na kraju si ga nisam napravila, bila sam u prevelikoj gužvi, ali budem večeras, pa nek navrati na šalicu :blabla:
Sreća prati hrabre!

liker od višanja 13 Oct 2014 22:43 #7

• jugor8
  • Fresh Boarder
opet ja.. ove godine sam dodao u tegle koje drže oko 5 litara i suhe grožđice.. znači, višnje, šećer i suhe grožđice... još pomalo vrije, no uglavnom je gotovo.. rum sam dolio.. otprilike litru po tegli.. sad čekam da zahladi ada odlijem, ocijedim i provam.. kissi kissi
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.060 seconds