logo stvaraonica


Ova stranica upotrebljava kolačiće (cookies). Nastavkom korištenja stranice slažeš se s njihovom upotrebom.

  • Page:
  • 1

TOPIC: koliko naplatiti za tečaj heklanja

koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Dec 2009 16:43 #1

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
U siječnju 2010. počinjem sa prvom grupom. Tečaj će trajati 10h, 5 puta po 2 sata, a sa tečaja će ponijeti neki od gotovih predmeta koje izrade po želji: šal, kapa, ogrtač, papuče, tabletić i sl. Ne znam koliko da naplatim za tečaj. Koliko biste vi bili spremni dati za takav tečaj na kojem bi naučiti o vrstama heklica i koncu, filet heklanje, heklanje iz kruga, proširivanje, sužavanje, spajanje motiva.
Helga
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Dec 2009 20:21 #2

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
U Milanu takav tečaj košta 100 euro za 10 sati. U Hrvatskoj cijenu možeš odrediti prema cijenama sata instrukcija za školarce, koliko sam vidjela traže barem 40 kuna po satu. Cijena ovisi i o tome nudiš li materijal za izradu na kojem će učiti.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Dec 2009 20:42 #3

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
100 eura mi se čini malo previše iako će im na kraju tečaja ostati heklica i škarice za ručni rad. Početni bodovi će biti od mog malo debljeg konca dok će za završni rad kupiti svako sebi što želi prema projektu za koji se odluči.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Dec 2009 21:38 #4

  • Vanchy
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 493
  • Karma: 0
Helga,
ja se slazem s bodulkom. Mislim da bi mogla vidjeti kako se krecu cijene instrukcija u tvom gradu. Osobno mislim da bi cijena od 500 kn bila nesto sto je OK (cak i 100 eura mi se cini dobra cijena), ako ce osobe koje ces poducavati biti pocetnici. Ne mozes podcijeniti svoj rad i vrijeme, no u isto vrijeme pitanje je koliko je osoba u ovoj ekonomskoj situaciji spremno platiti 500 ili 700 kn. Naravno, kad nauce jednu novu tehniku rada samo nebo im je granica, samo sto ne znam kako ljudi po tome pitanju disu u HR.... mislim razmisljaju li tako.
Ja sam uzimala neke art classes kod jedne umjetnice i 6 sati mi je naplatila 75 dolara, ali nije me morala uciti od samog pocetka. To naci da ni njen dio posla nije bio tako zahtijevan jer sam imala osnove i iskustvo u onome cemu me je poucavala.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Dec 2009 22:32 #5

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
Pa kad vidim da je ugradnja umjetnih noktiju (a to ipak imaš nekih mjesec dana u vrh glave) u mom gradu 300 kn i na više onda mi se nekih 400-450kn i ne čini previše jer ipak dajem znanje koje imaš vječno i koje možeš samo nadograđivati. Vidjet ću hoće li mi se netko javiti iz Hrvatske pa ću onda odlučiti.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 08:24 #6

  • sestincanka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 433
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Ovako prije 2 godine sam 40 sati tkanja platila 400,00 kn, ali to je dio bio subvencioniran od grada. Puni tečaj je koštao 1.400,00 kn. To je bilo u Centru za kulturu. Obično ti se u takvim centrima održavaju tečajevi pa se raspitaj. Imaš i u Dubravi Centar za kulturu. Pa možeš njih nazvati i pitati. :onastrika:
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 09:07 #7

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Helga, mislim da sada već možeš imati ideju o cijeni, minimalna cijena repeticija je 40 kn, tečaj tkanja na kojem je bila Šestinčanka je 35 kn po satu, a za usporedbu imaš ugradnju umjetnih noktiju koja je 300 kn ili sat rada bilo kojeg majstora kojeg pozoveš radi nekog kvara u kući.
Kada sam razgovarala sa ženom koja vodit t ečaj u Milanu, sama je rekla da je ona naučila heklati preko interneta i da sama nikada ne bi plaćala da ju netko nauči, ali ako netko baš hoće da ga se podučava "one to one" onda to mora i platiti.
Kada se radi o bilo kojoj intelektualnoj djelatnosti, podučavanju, recimo sviranje klavira ili gitare, učenje stranoga jezika ili kompjutersko opismenjavanje, rijetko tko će se žaliti na cijenu, prihvatit će ili odbiti, ovisno o vlastitim ekonomskim mogućnostima. Na žalost, kada se radi o nečemu iz grupe manualnih aktivnosti ili ručnoga rada, koju god ti cijenu stavila netko će na nju frknuti nosom, kao što ti misliš, pa, na kraju krajeva, skoro svaka baba pored ovaca zna plesti i heklati, a ti tražiš da te se za to plati. Ponudi da isto učiniš besplatno i bit će klijentele kao u priči. Slično je doživjela prijateljica ovdje koja je napravila tečaj predenja vune, dok je pokazivala iz entuzijazma, svi su bili zainteresirani, kada je tečaj naplatila ostala je iznenađena nekim reakcijama, kao preskupo je.
No, da ne ispadne da loše mislim o onima koji se ručnim radovima ne bave, moram reći da sam i u grupi onih koji po vlastitim riječima jako vole ručni rad vidjela da su spremni raditi kompromise koji su po meni van pameti. Čemu kukati kako se nema kvalitetnih materijala za kupiti u Hrvatskoj, kao da smo na kraju svijeta i za internet nitko čuo nije, raditi, samo za primjer, na leakrilu žnj kvalitete, a pri tome bez imalo problema svakoga dana u zrak poslati vrijednost od 16 kuna u vidu cigaretnog dima... da ne govorim o x drugih bespotrebnih troškova za koje se naravno ima novaca. Takve će ti među prvima prigovoriti cijenu.
Ono što ti želim zapravo reći, iako sam po običaju odužila, nemoj se ustručavati naplatiti svoje znanje, za neku bezveznu cijenu ionako nećeš ništa zaraditi, a izgubit ćeš vrijeme u kojem si mogla raditi nešto za svoju dušu ili provesti sa svojom djecom.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 10:51 #8

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
Koliko god odužila budi sigurna da mi to samo pomaže u mojoj odluci. Već sad vidim da ću svakako morati odvojiti početni od naprednog tečaja. Pripremila sam i letak na kojem su sličice nekih mojih radova, kapa, šalova, amigurumi lutaka, odjeće za Barbie, tabletića, torbi kako bi dala uvid da heklanje nije samo stolnjak i tabletić. A da svi žele nešto besplatno, odavno mi je poznato jer kad mi vide klinke sa kapama svi žele jednu za sebe. No kad tražim cijenu kao i u svakoj drugoj trgovini onda sam xxx. Sve u svemu, mislim se držati cijene pa tko se odluči barem ću znati da cijeni moje znanje i da ga to uistinu zanima.
Helga
Attachments:
  • Attachment This attachment is hidden for guests. Please log in or register to see it.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 12:07 #9

  • Gordana
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 89
  • Karma: 0
Pročitala sam more jedno (uglavnom američkih) članaka koji kažu da u početku treba ponuditi svoju uslugu besplatno ili po niskoj cijeni, a kasnije se cijena može i podići.
Moja iskustva, a i iskustva mnogih s kojima sam o tome razgovarala, govore da ako ponudiš bilo što besplatno ili po niskoj cijeni, naši ljudi se uvrijede kad shvate da moraju platiti ono što su prije mogli dobiti besplatno.
Također, sve što se dijeli besplatno je otvoreno potcjenjivanju po logici: da to nešto vrijedi, ne bi bilo besplatno.

Ako kupac želi ono što se nudi, cijena nije presudni element. Najvažnije je pitanje postoji li interes. Zato mi se čini važnim raditi na tome da se potakne interes. Kod nas se još u većini slučajeva smatra da je ručni rad za siromašne i neobrazovane koji ne mogu platiti industrijski proizvod. Kao što znamo, u vrhunskoj modi je upravo obrnuto: ručni rad si rijetki mogu priuštiti.

Podržavam te u odluci da ne daješ tečaj ispod cijene koju smatraš primjerenom. Ako mi koje radimo ručpne radove ne cijenimo to umijeće - kako će ga drugi cijeniti?

Želim ti puno zainteresiranih učenica i učenika!
*-*
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 12:40 #10

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
Mislim da će interesa biti jer ću podučavati izradu heklanog nakita i odjevnih predmeta što je svima atraktivno posebice mladima. Upravo zbog toga da razbijem predrasude koje vladaju o heklanju, tabletići i te "kerefeke".
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 12:59 #11

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Helga, ne zamjeri, ali ako nazivaš tabletiće i slično njima kerefekama, onda i sama potpomažeš predrasudama. Po ovoj tvojoj izjavi ispada da je in heklati perlicama ili nakit, heklati odjeću ili igračke, ali vrlo out heklati tabletiće ili pokrivače za krevet. Nemamo nikakvo pravo osuđivati druge koji nas gledaju svisoka, ako same počnemo dijeliti radove na one iz prve lige i one iz druge. Rad se može vrednovati isključivo po savršenstvu izrade, pa stoga poštivanje zaslužuju i kokice tradicionalno heklane za uskršnje ukrase, jednako kao najmoderniji šal ili free form hekleraj.
Do sada sam doživjela da se većina "heklerica" skoro pa ispričava radi svoje ljubavi prema čipkanim tabletićima uz naglašavanje da one svoje domove ne pretrpavaju heklerajem. Nekome može biti smiješno do bola što netko hekla pokrivalo za WC školjku, ali prvenstveno se treba ocjenjivati rad koji je svakako vredniji od kupljenih sintetičkih pokrivala iste namjene koje sam vidjela po hrvatskim kućama.
Još i danas vrlo rado nosim heklanu majicu od pamučnog konca koju mi je napravila mama, ali u heklanju ima toliko varijanti i mogućnosti koje nikada ne bih na sebe stavila, niti bih se time bavila, ali niti bih nekome dozvolila da podcjenjuje trud onoga koji te "kerefeke" voli, niti bih sama to smatrala kerefekama.
Kada pokreneš svoj tečaj, tvoja uloga trebala bi biti naučiti polaznike raditi i pokazati im što se sve kukicom i koncem može napraviti, uključujući i tabletiće s labudovima i štirkane košarice, a tvoje polaznice će na kraju odlučiti što zapravo s naučenim znanjem žele napraviti.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 14:25 #12

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
Kerefeke su zapravo svi moji heklani predmeti po kući od milja, tako se zezamo bez imalo podcjenjivanja jer i moje cure same vide koliko mi vremena treba za nešto izraditi. A kako mi je namjera raditi sa mladima koji imaju krivu percepciju o heklanju, želim pokazati što je heklanje zapravo i kako je ono danas neizostavni dio mode. Na tečaju će svatko ponaosob izraziti što ga zapravo zanima, odjevni ili ukrasni predmeti pa ću se po tome i ravnati. A kad smo već kod kerefeka još nije nitko prešutio ogroman heklani stolnjak na našem trpezarijskom stolu za kojeg mi je trebala cijela jedna godina. To je kerefeka na koju sam najviše ponosna. Obožavam kerefeke!
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 14:41 #13

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Kada je tako, sve ok, kerefeka kao riječ ima pejorativni prizvuk, tako da mi nije dobro zazvučalo "tabletići i kerefeke".

Svaka grana ručnoga rada ima unutar sebe ogranke, tako i heklanje, a svaka pojedinačna heklerica ravna se nekom svojom unutrašnjom busolom u određivanju onoga što joj je lijepo, a što nikada ne bi radila. No, prije donošenja odluke što će raditi, prvenstveno moraju naučiti tehniku, a u podučavanju ti mogu samo poželjeti uspjeh.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 15:41 #14

  • hmandl
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 144
  • Karma: -1
To je naš interni naziv kojim se zapravo MI sprdamo onima koji "misle" da se sprdaju nama.
Imam za tebe pitanje u vezi konca za vez/goblene ali ću ga postaviti u za to predviđenu kategoriju.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 18:13 #15

  • sestincanka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 433
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Helga potpuno shvačam što te ljuti, kada ljudi očekuju da im sve daš besplatno. Meni treba jako puno vremena da napravim jednu nošnju i onda ljudi žele to besplatno, a niko ne želi sam raditi. Što se tiče učenja veza, pletenja i heklanja, pa kod nas u Društvu mi sve to nudimo besplatno, pa se niko ne javlja.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 20 Dec 2009 23:03 #16

  • arim
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 399
  • Karma: 8
Kod nas radionice od 8 sati plaćaju 150kn.Radionice se održavaju jednom tjedno po dva sata,polaznici moraju imat vremena kući usavršit naučeno.
Trenutno sam polaznica tečaja za šivanje tu po odjevnom predmetu plaćam 150kn bez obzira kiliko sati.Ne izdvajaju posebno vrijeme za nas mi smo im kao usputna dodatna zarada uz njihov rad.Prošla sam radionicu izrade suknji i hlača u svakoj radionici sašila sam tri odjevna predmeta.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 21 Dec 2009 03:24 #17

  • Vanchy
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 493
  • Karma: 0
Koliko je meni poznato (barem to vrijedi za moj kraj odakle sam) zene velikodusno besplatno pokazuju ono sto znaju. Tako je npr. mene mama MareVk ovoga ljeta dok sam boravila u HR naucila neke stvari koje su me jako zanimale, a sama MaraVk naucila me je cuncati, heklati ogrlice od perlica, izradjivati kraluse i ogrlice... i sve to besplatno. Uz to mi je dala brdo savjeta koji su mi kao pocetnici bili od velike koristi. Mislim da svatko tko ima nekoga da mu pokaze barem i one najosnovnije stvari nece biti zainteresiran za tecaj, ako to sto zeli nauciti moze uciniti besplatno.
Do Skrinjice nazalost nisam uspjela svratiti i vidjeti kakve sve programe imaju, jer moj sin nije zelio nigdje od bakinih pataka i macaka.

Osobno sam misljenja da se ljubav prema rucnom radu najbolje i najlakse prenosi vlastitim primjerom.
Jednom sam bila na sastanku nase pletace grupe i u kafic gdje se sastajemo usla je zena kupiti kavu. Na stolicu ispred mene stajao je neck warmer za ciju izradu mi je trebalo cca pola sata i pitala me je da joj ga prodam. Rekla sam joj da bih ju radije naucila plesti, ako zeli. Ona mi je odgovorila da za pletenje nema ni volje, ni vremena, ali da bi rado imala takav neck warmer. Iz novcanika je izvukla 50 dolara i pitala me je li to dovoljno. Zene s kojima se sastajem u cudu se gladale zenu koja je spremna platiti 50$ za tako mali predmet umjesto da ga sama napravi. Ali, eto ona je bila spremna platiti. Vjerojatno je procijenila da joj je vrijeme koje bi potrosila uceci plesti i pletuci dagocjenije i vrijednije.
Stara poslovica kaze da se znanje placa, sto je u stvari istina. Svatko tko je zainteresiran nesto nauciti naci ce i vrijeme i nacin. Mladji se okrecu internetu, video clipovima i knjigama, stariji su vecinom vjerniji usmenoj predaji.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 21 Dec 2009 09:49 #18

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Činjenica je da još uvijek ima entuzijastkinja koje će nesebično dijeliti znanje s nekim tko pokaže minimalni interes i dodajem da je sreća što je tako. Po gradovima je malo teže pronaći tko će te naučiti, pogotovo što smo i u Hrvatskoj izgubili jednu generaciju, jednako kao i drugdje po svijetu, pa sada nova generacija žena ispod i oko 30-te godine traži gdje naučiti.
U Italiji se organiziraju tečajevi pogotovo za razne vidove klasičnog veza i izrade čipke iglom. Koliko sam brzinski mogla ustanoviti cijena je uvijek negdje oko 10 euro po satu, s time da škole veza opskrbljuju početnim materijalom (ako se radi o početničkom tečaju). Grupe su uglavnom manje, do nekih 12-15 polaznika, jer učenje vještina zahtjeva pristup "jedan na jedan".
Srećom, danas postoje brojni tutoriali na internetu gdje i one kojima tečajevi nisu u susjedstvu mogu naučiti ako žele. Svakako, najbolje bi bilo da u svakom gradu postoji i jedna "Škrinjica" gdje bi se zainteresirani mogli naučiti, nadajmo se da barem Vinkovčanke koriste tu mogućnost!
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 21 Dec 2009 13:09 #19

  • Diana
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 43
  • Karma: 0
Ja sam za to da se ili posteno naplati ili pokloni . Ne volim kad se podcjenjuje rucni rad. Ako teta za ciscenje uzima 45 kuna po satu, koliko onda vrijedi sat rucnog rada ili sat poduke istog? Ipak je to odredjena vjestina za koju svatko nema talenta ili volje. Zato, kad mi kazu da je nesto skupo ja odgovorim da to nije skupo, nego da oni nemaju sredstava za priustiti sebi rucni rad :). Pa ko voli i zeli nauciti kvalitetno heklati, uz dobrog mentora, neka to lijepo i plati kao svaki drugi tecaj.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 22 Dec 2009 21:34 #20

  • MaraVk
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 176
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Kao prvo ,želim se Vanchy zahvaliti na lijepim riječima o meni a pogotovo o mojoj mami.

Mislim da je ovo tema o kojoj bi mogle pričati jako puno a pogotovo o cijeni ručnog rada.Ja ručni rad obožavam,radim ga s ljubavlju i iako znam jako puno toga raditi,još uvijek sam sretna ako nešta novo naučim.Ali, davno sam shvatila da je najmanje cijenjen,a to znam po radu moje mame.Imala je nas petero djece a na selu je bilo teško živjeti.Ja se kao dijete sjećam da je radila jako puno a jako malo dobila za urađeno.No ona je bila sretna da je dobila bilo šta.
Danas u današnje vrijeme sam mišljenja kao i vi sve da svoj rad trebamo same cijeniti i ne davati bud-zašto.Onaj tko zna cijeniti ručni rad,zna i koliko on vrijedi.
U našoj udruzi tečaj zlatoveza,necanja,izrade nakita i svaka druga radionica ,osim keramike,košta 100,00 kn.Radionice traju jedan dan u tjednu po dva sata i to mjesec dana.Obično to bude 5x 2 sata.To je nešto minimalno a zainteresiranih je kako kada.Sada u zadnje vrijeme imamo nešta zainteresiranih za izradu nakita i za čunčanje ali to je jako malo.Ali smo zato imali jednu gospođu od nekih šezdesetak godina koja je čak iz Bjelovara došla kod nas učiti čunčanje koje je željela naučiti još prije 30 godina ali joj nije imao tko pokazati.Tako da kad netko nešta voli to će učenje platiti ne pitajući za cijenu a tako će platiti i nešto rukom izrađeno.
Ja idem sa našom udrugom po sajmovima i imam dosta iskustva što se tiče prodaje a i dalje sam ostala tog mišljenja da se ručni rad jako malo cijeni.Onaj tko nema novca ,njemu je preskupo a onaj tko ima novaca obično samo pogleda i prođe dalje.Kao da im je iz podniženja kupiti nešto što nije markirano.Jako malo je onih koji znaju cijeniti ručni rad i koji kažu da im cijena nije bitna pošto znaju da je to ručni rad.
Mi u našoj udruzi rado pokažemo sve što znamo pošto smo mi udruga koja se bavi očuvanjem tradicijskih obrta i rukotvorina i izradom istih.
Toliko od mene za ovaj put.Sve vas skupa lijepo pozdravljam i uživajte u onome što vas ispunjava zadovoljstvom.Vaša MaraVk
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 23 Dec 2009 16:52 #21

  • huana
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 118
  • Karma: 0
Kroz ove odgovore stiče se dojam da ne odobravate što netko želi naplatiti poduku u ručnom radu?
Moje je mišljenje da ću rado pomoći prijateljici/poznanici koja će doći k meni na kavu/ja k njoj/ i usput ću joj pokazati.Ali ako to radim organizirano,odvajam svoje vrijeme i znanje upravo u svrhu poduke,napominjem,ne u svrhu kreativnog druženja s prijateljicom,ne vidim razlog zašto to ne bih naplatila?
Naravno,nemam pojma kolko,ali mislim da bi se trebala voditi cijenom sata bilo kakve druge poduke...
Svakome je na volju da si nađe neku poznanicu koja će ga podučiti,da nauči preko interneta (moja je prijateljica učila štrikati iz knjige i bogme naučila,potpuno samostalno) ili će platiti da mu netko pokaže.Živjele mogućnosti!
hanci06

<a class="postlink" href="strasilo.blogspot.com/">strasilo.blogspot.com/
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 23 Dec 2009 17:14 #22

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
huana napisao:
Kroz ove odgovore stiče se dojam da ne odobravate što netko želi naplatiti poduku u ručnom radu?

... a taj dojam si stekla na osnovu čega?
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 24 Dec 2009 15:30 #23

  • huana
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 118
  • Karma: 0
Vanchy napisao:
Koliko je meni poznato (barem to vrijedi za moj kraj odakle sam) zene velikodusno besplatno pokazuju ono sto znaju. Tako je npr. mene mama MareVk ovoga ljeta dok sam boravila u HR naucila neke stvari koje su me jako zanimale, a sama MaraVk naucila me je cuncati, heklati ogrlice od perlica, izradjivati kraluse i ogrlice... i sve to besplatno. Uz to mi je dala brdo savjeta koji su mi kao pocetnici bili od velike koristi. Mislim da svatko tko ima nekoga da mu pokaze barem i one najosnovnije stvari nece biti zainteresiran za tecaj, ako to sto zeli nauciti moze uciniti besplatno.
hanci06

<a class="postlink" href="strasilo.blogspot.com/">strasilo.blogspot.com/
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 24 Dec 2009 16:14 #24

  • bodulka
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Posts: 797
  • Karma: 12
Vidim Huana da si pokušala quotati dio Vanchynog posta ... ne znam što te u njemu nagnalo da napišeš kako se "kroz ove odgovore stječe dojam da ne odobravamo naplatu" ... Upravo zato što si komentirala sve odgovore koristeći množinu htjela sam da pojasniš, sada ti mogu mirne duše reći da ti je dojam krajnje pogrešan.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 24 Dec 2009 18:25 #25

  • MaraVk
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 176
  • Thank you received: 1
  • Karma: 5
Mišljenja sam kao i Bodulka.Vanchy je moja susjeda i jedna prekrasna osoba i njoj zaista nisam mogla naplatiti tečaj ni poduku a netko koga ne poznam i tko mi je samo poznanik uputim na udrugu pa da tamo uči. Moja mama drage volje prenese svoje znanje a iz razloga da nešto ne ode u zaborav,učlanila sam ju u udrugu kako bi ondje držala radionice pošto je ona hodajuća enciklopedija ručnih radova.Naravno,voditeljice radionice rade besplatno,novac od plaćenih radionica ide udruzi.Posjećenost i zainteresiranost za radionice je kako kada.A zaista je šteta da neki radovi padnu u zaborav.
A ako netko želi može na našoj stranici pogledati malo više o našoj udruzi na adresi www. udruga-skrinjica.hr.Tu možete vidjeti čime se bavimo i kako se družimo.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 24 Dec 2009 21:00 #26

  • Vanchy
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 493
  • Karma: 0
@ huana - Stvarno ne znam na temelju cega si zakljucila da sam ja protiv toga da netko naplati bilo kakav tecaj. No, obzirom da si kopirala dio mog posta, ja cu sada uciniti isto, ali sa prvim postom u kojem se jasno vidi moje misljanje:"Helga, ja se slazem s bodulkom. Mislim da bi mogla vidjeti kako se krecu cijene instrukcija u tvom gradu. Osobno mislim da bi cijena od 500 kn bila nesto sto je OK (cak i 100 eura mi se cini dobra cijena), ako ce osobe koje ces poducavati biti pocetnici. Ne mozes podcijeniti svoj rad i vrijeme, no u isto vrijeme pitanje je koliko je osoba u ovoj ekonomskoj situaciji spremno platiti 500 ili 700 kn. Naravno, kad nauce jednu novu tehniku rada samo nebo im je granica, samo sto ne znam kako ljudi po tome pitanju disu u HR.... mislim razmisljaju li tako.
Ja sam uzimala neke art classes kod jedne umjetnice i 6 sati mi je naplatila 75 dolara, ali nije me morala uciti od samog pocetka. To naci da ni njen dio posla nije bio tako zahtijevan jer sam imala osnove i iskustvo u onome cemu me je poucavala."
Ja sam podrijetlom iz Slavonije i u svakom mjestu (bez obzira je li u pitanju selo ili grad) ima zena koje se bave rucnim radom. Svatko tko zna nekoga tko ga je u stanju besplatno uciti nece ici na tecaj. To je ono sto sam ja napisala u postu koji si ti kopirala. Zene u mojem rodnom kraju zaista velikodusno prenose svoje znanje, sretne da postoji netko tko ono sto one rade zeli nauciti. I nije u pitanju samo MaraVk i njena mama. Meni do tada potpuno nepoznata zena iz mjesta Vodjinci kod Vinkovaca pokazala osnove zlatoveza, jer sam joj jednom na trznici gdje je prodavala radove rekla da bih to voljela nauciti. Dalje je bilo na meni da vjezbam i usavrsavam se. Kad sam joj ponudila da platim odbila je. Bila je sretna da mi je pokazala, jer kako je sama rekla njene unuke za to nisu zainteresirane. Ja prva necu platiti za ono sto mogu nauciti besplatno, i bilo bi jako licemjerno i neposteno od mene da kazem da bih, samo zato da bih se pokazala kao fina. Poznajuci ljudsku psihologiju znam da i ostali ako imaju priliku dobiti nesto besplatno tu priliku nece propustiti.
Da bih shvatila ne temelju cega si dosla do zakljucka da sam protiv lijepo te molim pojasni mi, jer ja u svemu sto sam do sada napisala nisam pronasla dio u kojem sam protiv.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 25 Dec 2009 14:11 #27

  • Gordana
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 89
  • Karma: 0
Vanchy napisao:
Da bih shvatila ne temelju cega si dosla do zakljucka da sam protiv lijepo te molim pojasni mi, jer ja u svemu sto sam do sada napisala nisam pronasla dio u kojem sam protiv.

Nije prvi (a bogme ni zadnji!) put da jedan te isti tekst svaki čitač shvati na svoj način. Najvažnije je da si Huani ukazala da nije dobro razumjela ono što si napisala i da ste to razjasnile. Meni se svaka daljnja rasprava čini suvišnom.

Tim više što si potpuno u pravu: i meni se nekad čini da svatko tko želi naučiti može bez problema pronaći osobu koja će joj pokazati, treba samo imati volju za učenjem. No možda se to nama tako čini jer se i same bavimo ručnim radom pa ne treba zanemariti ono što su rekli još stari latini: sličan se sličnome raduje. Možda ima osoba koje nisu u doticaju sa ženama koje rade ručne radove pa će rado platiti za tečaj. Vidim da kod mene u VG ima tečaj šivanja i čini se da je posjećen. A i za šivanje bih mogla reći to isto što smo do sada već rekle za kukičanje. Kad god sam se pitala kako nešto napraviti pronašla sam i osobu koja mi je pokazala i naučila me, i to besplatno.

Pozdrav i :-)
*-*
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 26 Dec 2009 18:45 #28

  • Vanchy
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 493
  • Karma: 0
Gordana, znam da nije ni prvi ni zadnji puta da se isti tekst razumije drugacije. :-) No, Huana u svom postu mene navodi za primjer onih koji su protiv i zato zelim da mi navede gdje sam ja to protiv. U mojem prethodnom postu samo sam joj ponovila vec receno iz prethodnih postova i dodala jos jedan primjer.
Drago mi je da nisam jedina koja tako misli, a jos mi je draze da si me podsjetila na ovo:"... slican se slicnom raduje."
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Jan 2010 11:28 #29

  • Teana23
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
hmandl napisao:
U siječnju 2010. počinjem sa prvom grupom. Tečaj će trajati 10h, 5 puta po 2 sata, a sa tečaja će ponijeti neki od gotovih predmeta koje izrade po želji: šal, kapa, ogrtač, papuče, tabletić i sl. Ne znam koliko da naplatim za tečaj. Koliko biste vi bili spremni dati za takav tečaj na kojem bi naučiti o vrstama heklica i koncu, filet heklanje, heklanje iz kruga, proširivanje, sužavanje, spajanje motiva.
Helga

Lijep pozdrav!

Mene bi zanimalo polaženje takvog tečaja, odnosno moju mamu, gdje se održava? Iz Velike Gorice smo, pa ako netko zna za neki tečaj heklanja koji se odvija u blizini bila bih zahvalna da javi. Što se tiće cijene, ako je tečaj grupni mislim da je već 30-40 kn po satu pošteno, druga stvar bi bila da se radi s osobom individualno, u tom slučaju od 70 kn po h pa naviše(kao što se i većina instrukcija naplaćuje po toj cifri)..
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:koliko naplatiti za tečaj heklanja 19 Jan 2010 13:48 #30

  • majad66
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 24
  • Karma: 0
Nisam mogla da ne komentiram,jer i ja mislim da se ručni rad malo cijeni tj. podcjenjen je.Međutim to me uopće ne opterećuje.Imam dosta zlatoveza i kad god imam priliku nešto poklonim.Kada sljedeći put dođem kod te osobe vidim da sia piće iz boce sa zlatovezom i ja sam zadovoljna.Dosta sam poklonila i heklanih radova,ali ipak radije poklonim nego da se netko cijenka sa mnom.Također dugo mi je trebalo da nađem nekoga da me nauči zlatovez,zato sada tko god je zaintersiran rado mu pomognem da se ne zaboravi taj predivni rad.Naravno da bih voljela da dobijem naknadu (novčanu),ali mislim da je uvijek bilo da onaj koji kupuje bi što jeftinije.Ja sam zadovoljna nešto se proda,a nešto podijeli.Bitno je da me taj radveseli i potiče na izradu novih, a uvijek nađem priliku za darovanje.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.060 seconds