logo stvaraonica

Ova stranica upotrebljava kolačiće (cookies). Nastavkom korištenja stranice slažeš se s njihovom upotrebom.

Welcome, Guest
  • Page:
  • 1

TOPIC: Želim si isheklati šešir

Želim si isheklati šešir 07 Jul 2008 14:54 #1

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
A naravno nemam pojma odakle da krenem. Imate li kakav dobar savjet ili uputu? Imajte na umu da znam par osnovnih bodova i to je to :D
Sreća prati hrabre!
The administrator has disabled public write access.

Re: Želim si isheklati šešir 10 Jul 2008 10:50 #2

• januar
  • Senior Boarder
I ne treba ti vise da znas za sesir :D

Treba li ti uputstvo kako ja to radim... tutorijal, i to? :cool ool

Nadam se da ces razumeti, jer ja dobro pokazujem, a lose objasnjavam :red ed
Ja radim ovako:

Napravim lancic od 6 petlji, spojim lanac.

1. red: iz svake petlje izvucem dve petlje. Znaci, na kraju reda treba da imas 12 petlji.

2. red: iz prve petlje izvucem jednu petlju, iz druge izvucem dve, i tako naizmenicno radim do kraja reda.

3. red (veoma bitan): iz prve petlje izvucem jednu, iz druge jedu petlju, iz trece izvucem dve petlje, i JAKO VAZNO ako neces da se izgubis i zabrljas celu stvar, zabelezim parcetom koncica to mesto. Onda opet ides isto do kraja reda, gde na svaku trecu izvlacis dve petlje i zabelezavas. Na kraju reda treba da imas 6 oznacenih mesta.

4. red: ova obelezena mesta ti sluze kao orijentir. U ovom redu neces izvuci dve petlje kod zabelezenih mesta, vec na sredini prostora izmedju zabelezenih mesta.

Nadam se da nisam bila konfuzna.

U sledecim redovima ides naizmenicno- u jednom redu izvlacis dve petlje naspram obelezenog mesta, u sledecem redu u prostoru izmedju obelezenog mesta. Tako radis, sve dok ne napravis dovoljan precnik glave (recimo, za obim glave od 55 cm, precnik tog dela koji isheklas izadje negde 17, 5 cm).

Kada dobijes dovoljan precnik glave, prestajes sa dodavanjem petlji- radis iz svake petlje jednu petlju.
Koliko ces raditi tako, zavisi od dubine glave. Ona se meri od vrha jednog uha, preko glave, do vrha drugog uha.
Eto, to je neka osnova. E, sad zavisi kakav obod zelis? Pa da dalje objasnim :D

Re: Želim si isheklati šešir 10 Jul 2008 10:53 #3

• januar
  • Senior Boarder
Ida, zaboravila sam reci da sesiric radim "mrtvim bodom", onim bez navijutka. Bar onaj gornji deo.

I radim heklicom br. 1 ili br. 3 (sa jedinicom bude malo cvrsci rad). I koristim pamucni konac za pletenje... mada, s ovim uputstvom je bas svejedno kojim koncem radis. Pravila sam i vunene kape po istom...

Re: Želim si isheklati šešir 10 Jul 2008 11:23 #4

• Jana
  • Glavna i odgovorna
  • Thank you received: 6
Hvala ti puno za uputu, jako si to lijepo opisala i meni je skroz razumljivo! :)
Za obod nisam sigurna kakav bi mi pristajao, a meni se jako svi?a ovaj na ovoj tvojoj zelenoj kapi:
Sreća prati hrabre!

Re: Želim si isheklati šešir 10 Jul 2008 12:13 #5

• januar
  • Senior Boarder
E, super kad si shvatila :D red ed

Za heklanje oboda dobro posluzi onaj konac kojim si obelezila mesta za "duplanje" petlji na gornjem delu sesira. Te koncice samo prebacis na zadnji red koji si isheklala, da se opet orijentises za dodavanje petlji u obodu.

Skoro isti princip dodavanja petlji je i za obod. Ovaj obod sa slike se radi tako sto u 1. redu na onih 6 obelezenih mesta izvlacis duplu petlju. U drugom redu dodas opet na 6 mesta, ali izmedju obelezenih mesta. U 3. redu opet na 6 obelezenih mesta, a u 4. dodajes na tri mesta. I tako naizmenicno, dok ne dobijes dovoljnu duzinu oboda.

Zaboravih reci da je zbog tog dodavanja na obodu dobro uzeti dve razlicite boje konca za obelezavanje, naizmenicno postavljenih (lupam, prvo oznacavanje plavom, drugo obelezavanje zutom, i tako naizmenicno, da se ne bi pogubila gde treba dodati na 3 mesta).
Zadnji red na obodu radi se "normalno", znaci, ne dodajes u zadnjem redu nista, samo opheklas.

Za one obode "ala Sara Kej", one sto im obod pada slobodno (kao onaj boje duge ili narandzasti sa masnom), ili, kao sto sam ja svojoj curi uradila onaj rozi sa cvetom napred da drzi obod, u svakom redu kada se radi obod, dodaje se uvek 6 petlji. I samo napomena da takav obod nema drzanje, pada slobodno ako se radi pamucnim koncem (ne znam da li bi stirkanje pomoglo da se napravi onakav sesir poput onih slamnatih, ciji obod stoji cvrsto).

Nadam se da sam i sad bila jasna :D

edit: ovo dodavanje na oznacenim i izmedju oznacenih mesta je jako bitno, da ne bi dobila sesir u obliku sestougaonika ;) )

Re: Želim si isheklati šešir 22 Jul 2008 20:14 #6

• Bojana
  • Fresh Boarder
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.153 seconds